top of page

Sihtimise-päästmise harjutus

​​​​​​​​​​​​​

Paljudel IPSC laskuritel (ka minul endal) on olnud/on probleemiks pikema maa pealt kõigi laskude A tsoonis (ehk siis võistlusmärgi keskosas) hoidmine.

​ 

Pikema distantsi puhul on tähtis kontsentreerida oma tähelepanu relva kirbule ning teha seejuures sujuv päästmine. Vajutus päästikule võib olla aeglane (mõned illustreerivad seda teo liikumisega) või kiire. Vahet pole kuidas te seda arvate tegevat, peaasi, et see vajutus on sujuv.

​ 

Harjutus nende oskuste lihvimiseks on tuttav neile, kes on osalenud meie algtaseme koolitusel - Wall Drill ehk Ühe Kuuliaugu Harjutus. Seda ei pea tingimata tegema tiirus, see sobib suurepäraselt ka tavapärase kuiva treeningu harjutuste loetellu.

Kuiva treeningu osa

​ 

Treeninguks sobib omaette asetsev ruum kus on vaikne ning kuhu keegi vahepeal segama ei tule. Kuiv trenn õnnestub vaid juhul, kui saad end sellele täielikult pühendada ning puuduvad välised segajad (nt raadio või TV, naabrid kaklevad vms).

​ 

KONTROLLI, ET RELVA PADRUNIPESA ON TÃœHI NING SALVE POLE ALL.

​ 

KONTROLLI VEELKORD.

​ 

1. Võta mugav laskeasend

​ 

2. Relva hoie kahe käega

​ 

3. Seisa näoga heledat, ühtlast värvi (ilma kaunistusteta/mustrita) seina poole. Võid kasutada ka IPSC märklehte.

​ 

4. Relvaraua suue peaks väljasirutatud käte puhul jääma seinast 1-2 cm kaugusele

​ 

5. Vinnasta relva löögi-päästemehhanism enne iga uut sooritust (väliskukega, kahetoimelistel relvadel vinnastage kukk tugikäe pöidlaga, ärge unustage teha seda harjutust ka DAO ehk pika päästikule vajutamisega; Glocki ja sarnase süsteemi kasutajad - liigutage kelku)

​ 

6. Kontsentreeri oma pilk kirbule (eeldusel, et relva hoie kätes on õige, st sihikud paiknevad omavahel õigesti - seda saad kontrollida vaadates kirpu läbi sälgu ning seejärel tähelepanu uuesti vaid kirbule).

​ 

7. Teosta sujuv päästmine jälgides samal ajal, et kirp ei liiguks ei päästmise ega klõpsatuse ajal.

​ 

8. Peale klõpsatust ära langeta koheselt relva sihtimisjoonelt ega hajuta oma tähelepanu. "Vaata" iga lask "koju", st tähelepanu säilib keskendununa kirbule peale klõpsu veel 2-3 sekundi jooksul.

​ 

9. Vinnasta uuesti, laskeasend sisse ja järgneb uus sooritus.

​ 

Tee seda harjutust mitte üle 5-6 minuti. Kui tunned vahepeal, et käed hakkavad väsima, puhka. Kordusi ühe treeningkorra kohta võiks olla ca 30. Põhiline - ära kiirusta. Keskendu.

​ 

Kui tunned, et peale 20ndat korda ei suuda oma tähelepanu enam piisavalt keskendada - siis tänaseks aitab.

​ 

TREENING ON LÄBI - ütle endale valjusti.

​

​

Laskmine

​ 

1. Võta ühtlast värvi märkleht, nt IPSC.

​ 

2. Vahemaa märkleheni alustuseks ca 2 meetrit (arvates väljasirutatud kätes oleva relva raua suudmest).

​ 

3. Lae 5 padrunit salve.

​ 

4. Vali märklehel enda jaoks sobiv tabamisala ning soorita sinna 1 lask.

​ 

5. Kõik järgnevad 4 kuuli lase samasse auku, mille jättis esimene kuul.

​ 

6. Seda tehes ära kiirusta, keskendu. Ära ürita näha tabamusi märgis. Vaata kirpu. Tulemust ja kirpu üheaegselt näha ei ole võimalik. Sujuv päästmine. Vaata iga lask koju. Puhka laskude vahepeal käsi, kuid ära muuda laskeasendit (jalgade asetus)

 

​

​

7. Kui tulemus on rohkem kui 1,5 auku, astu sammuke lähemale (ca 30 cm korraga). Seda harjutust võib lasta märgist ka 5 cm kaugusel.

​

8. Kui tulemuseks on kuuli 1,5 kordse läbimõõduga auk, astu sammuke tagasi.

​

9. Kunagi ära lase rohkem kui 5 lasku järjest.

​

10. Iga uue seeria jaoks vali uus ala märgil. Eelmine tulemus kleebi kinni.

​

Wall Drill võib teha näiteks iga treeningu alguses, soojenduseks. See tuleb vaid kasuks.

​

Alati aga kui tekib tunne, et relva sihilkud on paigast ära - tee paar korda kuivalt Wall Drill, siis 2-3 korda 5 lasulist seeriat. Seejärel mine pikemale distantsile tagasi ja proovi uuesti kas oli probleem sihikutes või päästikule vajutajas.

bottom of page