top of page

Lapsed ja relvaohutus

Lapsevanema vastutus

Kui teil on kodus tulirelv, lasub teil ka vastutus selle ohutu säilitamise ning pereliikmete turvalisuse eest.

 

Parim viis ohutuse tagamiseks on selgitada lastele (ja ka teistele pereliikmetele) relva käsitsemise ohutusreeglid ning käitumist juhul, kui nad peaksid relva leidma. Lapsevanema vastutus ei piirdu vaid koduseinte vahelise alaga.

Eestis on suurusjärgus 50000 registreeritud tulirelva. Palju on relvaomanikke, pole aga teada, sest illegaalseid relvi on Eestis vähemalt samapalju kui registreerituid, mõnede allikate väitel  kordades rohkem kui legaalseid. Seega isegi juhul, kui te ise ei oma/hoia relva kodus, on vägagi tõenäoline, et keegi teie endi või laste sõpradest-tuttavatest omab kodus relva. Seepärast on äärmiselt tähtis, et teie laps teaks, kuidas käituda juhul, kui ta näeb relva. Vastutus nende teadmiste edasiandmise eest lasub teil.
 
​Relva ohutusnõuete tutvustamine lapsele

Ei ole olemas kindlat vanust, millal oleks õige aeg lapsele relva ohutusnõuetest rääkida. Parimaks peetakse üldjuhul aega, mil laps hakkab ise relvade (sh mängupüstolite) vastu huvi tundma või teie poole vastavate küsimustega pöördub. Relvade ohutusnõuetest ning relva valesti käsitsemise tagajärgedest tuleb rääkida avameelselt - see on lapse seisukohalt oluliselt efektiivsem kasvatusmeetod, kui käskida tal lihtsalt hoida relvadest eemale. Eemalepeletamine vaid tõstab lapses huvi keelatud eseme vastu ja seeläbi suunab teda iseseisvatele avastusretkedele.

Nagu kõikidel teistel elualadel lapse õpetamisel ja suunamisel, nii ka relvade puhul, selgitades ohutusreegleid ja vastates lapse küsimustele, aitate sellega kaasa relvi ümbritseva "müstilise aura" hajutamisele. Reeglid, mille olete kehtestanud oma lapsele seoses relvadega, tuleb kehtestada ka kõigile teie kodu külastavatele inimestele. See aitab oluliselt vähendada tõenäosust, et teie lapsel võiks tekkida kiusatus näidata relva oma sõpradele. Leppige näiteks lapsega kokku, et relvi näidatakse teistele vaid ja ainult lasketiirus. Isiklik eeskuju on parim kasvatusviis.
​
Mängurelvad versus ehtsad relvad

Eriti oluline on selgitada lastele relvade esitlemist ja käsitsemist televisioonis ning selle seoseid tegeliku eluga. Tihti käiakse filmides relvadega ümber ebakorrektselt ning ohtlikult. Lisaks sellele näevad lapsed televiisorist pidevalt, kuidas osatäitjate pihta tulistatakse ja neid tapetakse. Samas, mõnes hiljem esitatavas teises saates, on samad osatäitjad jälle täie elu ja tervise juures. Selline asjaolude kulg võib tekitada lastes segadust meelelahutuse ja päriselu vahel. Hoolitsege selle eest, et teie laps teeks vahet, mis tähendab olla maha lastud teleekraanil versus päriselus. Laps ise seda vahet ilma teiepoolse suunamiseta endale selgeks ei suuda teha.
Kui teie lapsel on mängurelvad, kasutage neid vahendina relvaohutuse õpetamiseks ning selgitamaks, mille poolest nad erinevad ehtsatest tulirelvadest. Kuigi laps ei tohiks järelvalveta olles mingil juhul omada ligipääsu ehtsale tulirelvale, tuleb siiski teha kõik selleks, et ta oleks võimeline eristama ehtsat relva mängurelvast.
​
Mida lapsele relvaohutusest õpetada?

Kui olete seda meelt, et teie laps ei ole veel valmis omandama relva ohutut käsitsemist ja lasketehnikaid, selgitage talle allolevad neli põhitõde juhuks, kui ta peaks relva leidma või kui seda talle keegi näitama peaks:

                                                                                         STOPP!

                                                                                    Ära puuduta!

                                                                           Mine relva juurest ära!

                                                                              Ütle täiskasvanule!

Tähtsaimad neist põhitõdedest on "Stopp" ja "Ära puuduta!" Nende kahe reegli lapsele selgitamine on väga oluline eelkõige seetõttu, et teie poolt õpetatu peab oma mõjususelt ületama lapse loomuliku uudushimu (mis maailma avastamise eas on ääretult tugev) leitud põnevat asja katsuda ja lähemalt tundma õppida.

Tänapäevases kiiretempolises ühiskonnas on vanemlik järelvalve pahatihti puudulik. Seepärast on olulise tähtsusega ka nõue "Mine relva juurest ära!" Üheselt on raske määratleda ala kust jookseb piir, kuhu jõudes ollakse "relva juurest ära". Sõbra juures külas olles kui sõber tahab näidata oma isa relva, oleks mõistlik lapsel soovitada sõber sel teemal ümber veenda, viidates näiteks sellele, et ta saab oma vanematelt karistada ega tohi enam talle külla tulla või edaspidiselt suhelda-mängida. Kui näiteks relv leiti mõnest mahajäetud majast või mujalt, tuleks sellest hoonest kindlasti koheselt lahkuda. Kui olete näiteks külas ja laps iseseisvalt mööda maja/korterit ringi käies avastab elutoa riiulilt/köögi külmkapilt järelvalveta relva, ei saa ta küll majast/korterist lahkuda, küll aga tulla teie juurde ning käituda vastavalt reeglile:
"Ütle täiskasvanule!"
Õpeta last oma leiust alati teavitama täiskasvanut - naabrit, õpetajat, politseinikku, kaupluse müüjat või teist usaldusväärset inimest.

                                Peamised tulirelva käsitsemise ohutusnõuded​

Kuigi erinevatel laskespordialadel, jahipidamisel ja muudel relva käsitsemist nõudvatel elualadel on spetsiifilised turvareeglid ja erisused, kehtivad allolevad ohutusnõuded iga tulirelva käsitsemse kohta ühtmoodi. Olenemata sellest, kas teil endal on olemas tulirelv või mitte, on soovitav allolevaid reegleid tunda ja täita - nii saate nende täitmist ka teistelt nõuda.

Suuna relvaraud alati ohutusse suunda. Pole vahet kas lased, või vaatad relva niisama. Ära kunagi suuna relva endale või kellelegi teisele või millelegi, keda/mida sa ei soovi kahjustada. Alati käsitle relva selliselt nagu ta oleks laetud, ära kunagi usalda kellegi kinnitusi, et relv on "tühi". Alati veendu selles isiklikult.
Kaine mõistuse abil suudate enamikel juhtudel tuvastada, milline suund on konkreetses olukorras relva suunamiseks ohutu. Välitingimustes olles (nt metsas, looduses) on selleks reeglina pehme mullane-liivane maapind, lasketiirus märkide suund. Siseruumides olles pidage meeles, et hoone laed, seinad, uksed, aknad ja põrandad ei pruugi olla piisavalt tugevad kuuli peatamiseks.

Hoia oma sõrm päästikult eemal seni, kuni oled otsustanud tulistada. Kui hoiad relva käes, aseta päästikusõrm sirgelt väljaspoole päästikukaitset vastu relva raami/kelku. Ära aseta sõrme päästikule seni kuni oled veendunud oma sihtmärgis ja võtnud vastu otsuse tulistada.

Enne relva hoiustamist lae relv tühjaks. Kui puudub reaalselt eeldatav vajadus relva kiireks kasutuselevõtuks, hoia relva tühjakslaetuna. Igal juhul tuleb relv hoiustada selliselt, et kõrvalistel isikutel ei oleks sellele ligipääsu. Sa võid hoida oma relva lukustatud tippklassi seifis, kuid kui seifi võti on kergesti leitav ja ligipääsetav, ei ole sellest seifist kasu.

​

bottom of page